Inauguracja Ośrodka Szkolenia Akrobacyjnego

Podczas Targów Lotnictwa Lekkiego Para Rudniki miała miejsce inauguracja Ośrodka Szkolenia Akrobacyjnego Aeroklubu Częstochowskiego. Ośrodek posiada w tej chwili jednomiejscowy szybowiec akrobacyjny Swift, na którym trenują zawodnicy przed startem w Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Świata w Akrobacji szybowcowej oraz dwumiejscowy, nowo zakupiony szybowiec Fox przeznaczony do szkolenia.

Ośrodek prowadzi szkolenia zarówno teoretyczne jak i praktyczne z zakresu akrobacji podstawowej, wyższej jak i wyczynowej w oparciu o własny program szkolenia, który zawiera wszystkie elementy zawarte w katalogu figur, tak więc bezpośrednio po szkoleniu w akrobacji wyższej szkolony pilot może startować jako zawodnik w klasie Advanced i odpowiednio po szkoleniu w akrobacji wyczynowej w Unlimited. Szkolenie do akrobacji podstawowej odbywa się za wyciągarką, za którą na szybowcu Puchacz można uzyskać ponad 1000 metrów wysokości, co obniża koszty szkolenia o połowę zwiększając jego dostępność. Jeżeli próby startu za wyciągarką szybowca Fox wypadną pomyślnie przewiduje się szkolenie tą metodą do akrobacji wyższej i wyczynowej.

Nowością są loty zapoznawcze dla pilotów samolotowych z zakresu sytuacji korkociągowych. Jak wiadomo brakuje dzisiaj samolotów mogących służyć do szkolenia w tym zakresie, a jeżeli już znajdzie się sprzęt jest on stosunkowo drogi. Tak więc loty takie są możliwością zapoznania pilota samolotowego ze zjawiskiem autorotacji dające mu pogląd na ten rodzaj sytuacji niebezpiecznych. Oczywiście szkolenie w zakresie niedoprowadzania do takich sytuacji można wykonać na każdym samolocie, jednak warto sprawdzić co będzie jeżeli już zdarzy się korkociąg, oraz przekonać się chociażby, jakie opóźnienia mogą się zdarzyć po wykonaniu kilku zwitek oraz jak z niego prawidłowo wyprowadzić.

Niebagatelne znaczenie mają też koszty, które nawet przy holu szybowca za samolotem nie mówiąc już o starcie za wyciągarką są nieporównywalne do kosztów lotu samolotu akrobacyjnego. Dla pilotów, którzy chcieliby się zapoznać z innymi figurami akrobacji takimi jak beczki czy korkociąg odwrócony a nawet pętle odwrócone ośrodek ma do dyspozycji szybowiec Fox, na którym można wykonać praktycznie każdą figurę akrobacji.

Mając na uwadze że piloci samolotowi nie mają możliwości zapoznania się z sytuacjami korkociągowymi w lipcu rusza akcja przeznaczona właśnie dla nich pod hasłem „Nie bójmy się korkociągu” , którą organizuje Pilot Club Magazine wraz z Aeroklubem Częstochowskim, a patronem tej akcji jest linia lotnicza Sprint Air S.A. Szczegółowe informacje na stronie akroszybowce.com. Dla czytelników PCM promocyjne ceny lotów.

Komentarze wyłączone